banner27
19 Kasım 2018 Pazartesi

Sason'un İlkçağ Tarihi

Mereto Dağı

Mitolojide ulu dağların her zaman yeri vardır. Anadolu’da dorukları gökte bulutlara karışan ulu dağların tanrıların konutları olduğu inancı oldukça yaygındır. Yunan mitolojisindeki Olympos adının Eski Anadolu dillerinden geldiği ve genellikle “ yüksek dağ” anlamında kullanıldığı anlaşılmaktadır. Bu inanışın Sümerlerden Anadolu’ya, ordan da Yunanlılara geçtiği düşünülmektedir.

20 Nisan 2013 Cumartesi 08:20
Mereto Dağı

 Güneydoğu Torosları’nın içindeki Sason bölgesinde de yüksek dağlar sınıfına giren ve bölgenin birçok yerinden rahatlıkla görülen Mereto Dağı vardır. Alp Himalaya dağ sırası içerisinde, 2973 metre yüksekliği ile güneyden bakıldığında Mısır piramitlerinin beyaz versiyonunu anımsatan dağlar imparatorluğunda bir imparatordur.

Cumhuriyet döneminde coğrafi ismi değiştirilip “Aydınlık Dağları” denilmesine karşın, kutsallığın vermiş olduğu bir ayrıcalıkla bu ismi, günümüze kadar pek kimse kullanmamakta ve bilmemektedir.

Bölge halkı arasında yaygın olarak kullanılan ismi “Mereto”dur. Bunun dışında Sasun destanında “Maruta”, bölgedeki Araplar “Meretog”, Kürtler “Mereto”, Ermeniler “Maruta” şeklinde kullanmaktadır.

Sasonlu araştırmacı Besse Kabak, Maruta isminin  Aramice “Dünyanın hakimi”  anlamına geldiğini belirtmektedir. Maruta isminin günümüzde de geniş bir kitle tarafından kullanılmasının Sason Destanı’na borçlu olduğumuzu ifade etmektedir. Ayrıca, “Maruta” isminin yörede yaşamış, mucizeleriyle ün salmış, Silvan şehrinin kurucusu olarak kabul edilen bir episkoposun adı olduğunu söylemektedir.

Mereto Dağı’na  güneyden bakıldığında piramitleri andıran üçgen şekli, zirvelerinde eksilmeyen karlı görüntüsü ve gökteki bulutların zirvesinden eksik olmadığı eşsiz bir görüntü ile dağların hakimi gibi durmaktadır ve görenlere güzel bir görsel şölen sunmaktadır. Diğer yönlerden bakıldığı zaman ise “Çift başlı Mereto” isminin ne kadar doğru bir tespit olduğunu göstermektedir. Kuzeyde alçak duran kısım Şeyh Bazid, güneyde daha yüksek duran kısım ise Maruta’dır. Efsanelere göre Şeyh Bazid ve Maruta kardeştir aynı zamanda. Başka bir inanışa göre Tufan’dan sonra Nuh’un gemisi dağa çarpmış ve dağ iki başa ayrılmıştır. Bunun gibi Mereto üzerine birçok efsane vardır.

Mereto Dağı’nın kutsalığı, günümüzde hem Müslümanlar hem de bölgedeki Hıristiyanlar tarafından  kabul görmektedir. Bölgedeki müslümanların inancına göre Mereto’nun kutsallığı, Şeyh Bazid adında bir evliyanın  mezarının dağdaki varlığından gelmektedir;  Sason Ermenilerinde ise Mereto Dağının zirvesinde bulunan “Maruta Partsır Asdvadzadzin Kilisesi”nin varlığıdır. Aynı zamanda Mereto’dan getirilen toprağında kutsallığına da inanılır. Özellikle akrep sokmalarına karşı toprağın panzehir olduğu inancı da yaygındır.   Bunun yanı sıra Sason bölgesindeki tüm kiliseler Mereto Dağı’nı görmektedir. Bölge halkı arasında  yeminlerde Mereto üzerine yapılabilmektedir. Hatta halk arasında yaygın olan inançlardan biri de “topa Mereto”  ya da Mereto’nun gazabına uğrama korkusudur. Yapılan günahların ve yanlışların Mereto tarafından cezalandırılacağı şeklinde bir kutsallık olgusu yüklenmiştir.

Müslümanlar ve Ermeniler, daha önceki dönemlerde Temmuz ayının sonlarında Mereto Dağı’nın zirvesine birlikte çıkarak adaklarını adarlardı. Üç gün boyunca süren kutlamalara çevre şehirlerde de yüzlerce insan katılırdı. Bu kutlamalarla bölge halkı yüzyılların getirdiği en güzel hoşgörüyü de ortaya koymaktadır. Fakat  tehcirden sonraki dönemlerde, zamanla bu kutlamalar eski önemini yitirdi. Günümüzde ise son üç yıldır bu gelenek tekrar canlanmış ve her sene Mereto Dağı’ndaki kutlamalara katılım gittikçe artmıştır.

Behcet Çiftçi

 

 

 

Sasun.org

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 8 yorum mevcut

  • berkant 8 ay önce yorumlandı

   ben de bu dağ hakkında bilgi arıyordum, çok teşekkürler!

  • fatoş ışık 11 ay önce yorumlandı

   muazzam ve muhteşem bızım burdanda goruluyor yazın bıle harika

  • yusuf buzkartaca 1 yıl önce yorumlandı

   bu dağ çok güzel ve yüksek bizim evde de görünüyor valah kasım ayında kar yahıyor orda temmuz ayına kadar erimiyo valah

  • Ali apak 1 yıl önce yorumlandı

   1987 askerliğinimin 2aylnl Sason özel komando bölüğünde yaptlm temmuz ayında kâr vardı tepesinde oradaki insanların kültürüne inanlslra saygl duyuyorum kardeş olarak huzur içinde yaşamaya davet ediyorum sagllar

  • yelda doğan 2 yıl önce yorumlandı

   Masalah Nazar deymesin insalah cok güzel bir

  TÜM YORUMLAR
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sason'un en önemli kültür varlığı hangisi?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  KİM KİMDİR? Tümü
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV