banner27
19 Kasım 2018 Pazartesi

Sason'un İlkçağ Tarihi

KÊÇÊ Û MIRMIRKÊ (PİRE VE SİVRİSİNEK)

Sason çevresindeki sözlü edebiyat çalışmalarında Nurcan Akıl'ın derlediği Kêçê û Mırmırkê (Pire ve Sivrisinek)'in masalını yayınladık. Buna benzer çalışmalarınız varsa sesli veya yazılı bir şekilde göndermeniz durumunda sitede isminizle yayınlayacağız.

02 Mart 2015 Pazartesi 17:19
KÊÇÊ Û MIRMIRKÊ (PİRE VE SİVRİSİNEK)

 Bir varmış bir yokmuş. Allah’tan büyük ilah yokmuş. (Hebû tinebû ji xwedê mezintir kesik tinebû).Çok eski bir zamanda Kêçê ve Mirmirkê bir evde yaşarmış. Kêç Kürtçede pire, Mirmirk ise sivrisinek demektir. Köydeki herkes sivrisineği çok severmiş.

Bir gün çok şiddetli bir yağmur, yağmaya başlamış. O anda sivrisinek ve pire evlerinde lapa yapıyorlarmış. Şidetli yağmur yağınca toprak olan evlerinin çatısı damlamaya başlamış. Sivrisinek çatıya çıkıp çatlakları kapatacağını söylemiş.

Arkadaşı pire:”Dışarda dolu ve yağmur yağıyor. Başına bir tane dolu düşerse ölürsün” demiş. Pire her ne kadar onu vazgeçirmeye çalışmışsa da sivrisinek dinlememiş. Ve çatıya çıkmış. Çatıya çıkar çıkmaz da bir tane dolu başına isabet etmiş. Sivrisinek oracıkta ölmüş.

Aradan bir süre geçmiş. Sivrisinek gelmeyince pire merak etmiş. Çatıya çıkınca sivrisineğin öldüğünü görmüş. Ağlamış. Çatıdan inmiş. Üzüntüden sivrisinekle hazırladığı lapayı başına dökmüş. Yağmur dinince de başındaki lapayı temizlemek için çeşmeye gitmiş.

Çeşmede pire’nin bu halini gören keçi merak etmiş. Keçi ”Ne oldu sana bu başındaki nedir ” diye sormuş. Pire ağlayarak”Bilmiyor musun sivrisinek öldü. Ben de üzüntüden birlikte hazırladığımız lapayı başıma döktüm” demiş. Sivrisineğin ölümüne çok üzülen keçi de üzüntüden kuyruğunu kesmiş.

Keçi gitmiş.  Ormandan geçerken ağacın dalına konmuş bir karga kuyruğu kesilmiş keçiyi görüp merak etmiş. Karga:“Keçi kardeş kuyruğuna ne oldu” demiş. Keçi :”Bilmiyor musun ne oldu? Ben kuyruğu kesik keçi, başı lapalı pireden duydum. Sivrisinek ölmüş haberin yok mu? Sivrisineği çok seven karga çok üzülmüş. O da kuyruğunu kesmiş.

Karga uçmuş tarla süren bir çiftçinin yanına gitmiş. Tarlayı süren çiftçi kuyruksuz kargayı görünce merak edip sormuş. Çiftçi:”Sevgili karga hayırdır kuyruğuna ne oldu?”diye sormuş. Karga:“Haberin yok mu? Ben ki kuyruğu kesik karga, kuyruğu kesik keçiden duydum. Başı lapalı pire sivrisineğin öldüğünü söylemiş. Ben de üzüntüden kuyruğumu kestim” demiş. Sivrisineğin öldüğünü duyan çiftçi üzüntüden küreği ayağına vurmuş ve ayağını yaralamış.

Babasına yemek getiren çiftçinin kızı, babasının ayağını öyle görünce telaşlanmış. Kız:”Baba ayağına ne oldu?”diye sormuş. Çiftçi: “Kızım haberin yokmu? Biz ki ayağı yaralı çiftçi, kuyruğu kesik karga, kuyruğu kesik keçi… Başı lapalı pire, sivrisineğin öldüğünü söylemiş. Ben de üzüntüden ayağımı yaraladım” demiş.  Çok sevdiği Sivrisineğin öldüğünü öğrenen çiftçinin kızı da üzüntüden babasına getirdiği yemeği başından aşağı dökmüş.

Kız eve gitmiş. Yemek yapan annesi kızını o halde görünce şaşırmış. Anne:“Kızım ne oldu sana bu ne hal” diye sormuş. Kız:“Biz ki başı yemekli kız, ayağı yaralı babam, kuyruğu kesik karga, kuyruğu kesik keçi… Başı lapalı piren sivrisineğin öldüğünü söylemiş. Haberin yok mu? Ben de üzüntüden babama götürdüğüm yemeği başımdan aşağı döktüm” demiş.

Sivrisineğin öldüğünü duyan kadın da elini yakmış. Çiftçinin kızı başına döktüğü yemeği yıkamak için çeşmeye gitmiş. Çeşmede Pireyi görmüş. Pireye baş sağlığı dilemiş. Pire de sivrisineğin öldüğünü nasıl öğrendiğini sormuş. Kız bütün olanları anlatmış. Sivrisineğin ne kadar sevildiğini gören pire mutlu olmuş.

    Masalım çalılıkların arasına gitsin. Allah’ın rahmeti annenizin ve babanızın üzerine gitsin.(Çîroka min çu nav dal û diriya rehmet li dayîk û bavê we hemuya.)

Derleyen: Nurcan AKIL

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 4 yorum mevcut

  • Sadik dağ 3 yıl önce yorumlandı

   kürtçe sinide yayinlasaniz çok daha güzel olur

  • hülya dogan 4 yıl önce yorumlandı

   yüreğinize, kaleminize sağlık çok değerli bir çalışmalar yapmışsınız

  • leyla demir 4 yıl önce yorumlandı

   yüreğinize, kaleminize sağlık çok değerli bir çalışmalar yapmışsınız

  • hlya 72 4 yıl önce yorumlandı

   yüreğinize, kaleminize sağlık çok değerli bir çalışmalar yapmışsınız

  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sason'un en önemli kültür varlığı hangisi?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  KİM KİMDİR? Tümü
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV