banner27
19 Kasım 2018 Pazartesi

Sason'un İlkçağ Tarihi
Künye

www.sasun.org  ile sitemiz yayın hayatına başladı.  Öncelikle sitenin ismini  sasun.org  olarak tercih etmemizin nedenini  açıklayalım. Sason isminin aslı Sasun'dur ve uzun yıllar geniş bir bölge için kullanıldı. Tarihi Sasun bölgesi,  19.yüzyılda Osmanlı Devleti'nin merkezi idareye  geçmesiyle birlikte Sasun'un geniş sınırları diğer sancaklar ile paylaşılarak parçalandı. 19.yüzyıldaki Ermeni bağımsızlık hareketleri ve Cumhuriyet dönemindeki Sason İsyanı ile Sasun’un kaderi de değişti. Geniş bir coğrafi bölge olarak yoğun bir nüfusa sahip olan Sasun, Cumhuriyet dönemi ile birlikte uzun yıılar dağlar arasında medeniyetten tecrit edilmiş bir şekilde varlığını devam ettirdi. Bizler de site yönetimi olarak Sason’u  asıl ismi ile, yani Sasun olarak kullanma kararını verdik.  

Bir süre önce sitemizi deneme amaçlı yayına açmıştık. Bizlere ulaşan ilk  tepkilere baktığımızda, tüm  Sasonluların  tarihi ve kültürel değerlerini araştırıp gelecek nesillere aktaracak böyle bir platformun gerekliliğine kanaat getirdik.Bu nedenle Sasun'un tüm değerlerini bir araya getirecek bu siteyi kurduk.  www.sasun.org,  bir haber sitesi , beli bir düşünce veya grubun sitesi olmaktan ziyade her kesimin, her rengin temsil edilebileceği bir paylaşım portalı olacaktır. Site yönetimi olarak bizler de bunun için uğraşmaya gayret edeceğiz.  

Sason halklarından Kürtlerin, Ermenilerin  ve Arapların  bu coğrafyadaki  tarihlerini, gelenek ve göreneklerini, kültürlerini, aşiret yapılarını,  Sasun’un doğasını ve coğrafyasını, Sasun’un köylerini, Sasun halklarının ortak değerlerini sitemizde paylaşmaya çalışacağız. Sitede paylaşımlarımız artıkça, sitenin içerik olarak daha da zenginleşeceğine inanıyoruz.  Bu nedenle yayınlanan haber, makale ve diğer bölümlerle ilgili her türlü öneri ve eleştirilerinizi bekliyoruz.

 Bugüne kadar Sason ile ilgili belli başlı araştırmalar belki yapılmıştır.  Fakat bu araştırmalar bir şekilde tek çatı altında toplanamamıştır.  Bizim amaçlarımızdan biri de bugüne kadar yapılmış araştırmaları veya ulaştığımız kaynakları sitede yayınlayarak,  Sason hakkında araştırma yapacak meraklılara  bir alt yapı hazırlamaktır.  Çünkü biz araştırma yaparken Sason ile ilgili kaynaklara ulaşmada sıkıntı yaşadık. Sason ile ilgili  elinizdeki  her  türlü belge, bilgi vs. bizimle paylaşırsanız seviniriz. Sizlerden gelecek doküman ve bilgilerle şu ana kadar Sason hakkında bir araya getirilmemiş  doküman ve bilgileri bir araya getirme imkanı olacak. Unutmayalım ki; bilgi paylaşıldıkça anlam kazanır.

Sitenin tüm Sason halklarına hayırlı olması dileğiyle…

Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni

              Behcet Çiftçi

                 77behcet@gmail.com
YAZARLAR Tümü
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sason'un en önemli kültür varlığı hangisi?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
KİM KİMDİR? Tümü
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV