banner27
17 Kasım 2018 Cumartesi

Sason'un İlkçağ Tarihi

Maruta Parstır Asdvdzazin Kilisesi

Mereto Dağı, Batman’ın Sason ilçesinde 2973 metre yüksekliğinde bölgenin en yüksek dağıdır. Sason çevresinde kutsal bir dağ olarak kabul edilmektedir. Mereto Dağı’nın zirvesinde Maruta Parstır Asdvdzazin adlı bir Ermeni Kilisesi bulunmaktadır. Halk arasında Mereto Kilisesi olarak bilinmektedir.

23 Şubat 2013 Cumartesi 20:57
Maruta Parstır Asdvdzazin Kilisesi
Foto galeriye git

 Sasunlu Tavit Efsanesi`nde Mereto Kilisesi’nin  Mıher tarafından inşa ettirildiği ve Mıher`in manastırın  adını Maruta Parstır (yüksek, ulu) Asdvadzadzin (Meryem Ana`nın adlardan biri) koyduğu anlatılmaktadır.  Mıher`in ölümünden sonra Arapların (efsanede Mısır Kralı şeklinde geçmektedir) yıktığı manastırı Mıher`in oğlu Tavit bir günde yeniden inşa ettirmiştir. Başka bir inanışa göre ise Mereto Kilisesi’ni Sanasar ve Bağdasar adında iki kardeş inşa etmiştir.

Mereto Dağı’nın zirvesinde bulunan kiliseye gidebilmek için  araçla gidilebilen son nokta Kayadibi Köyü’dür (Purşeng). Buradan  itibaren  2-3 saat süren zorlu bir tırmanış ile ancak zirveye çıkılabilir. Dağın zirvesinden Bitlis, Muş, Siirt, Diyarbakır  ve Sason çevresi rahatlıkla görülebilmektedir. Mereto adının Aramice`de “dünyamın sahibi”  anlamına gelen Maruta`dan kaynaklandığı  kabul edilmektedir. “Marattu” sözcüğü yemin yerine de geçmektedir.  Ermeniler tarafından Marattu , Müslümanlar  tarafından Mereto olarak olarak telaffuz edilen Mereto Dağı’nın adı Aydınlık Dağı olarak değiştirildi. Buna rağmen bölge halkı Mereto adını kullanmaya devam etmektedir. Bugün civardaki halka Aydınlık Dağı’nı sorarsanız, büyük bir ihtimalle böyle bir dağı  bilmeyecektir.

Mereto Kilisesi, Ermeniler ve Müslümanlar tarafından kutsal kabul edilerek ziyaret edilmektedir. Eskiden Sasun Ermenileri, Vartavar Bayramı’nda kafileler halinde Mereto Dağı’na gelerek üç gün süren kutlamalar yapmaktaydı. Sason’un  Erdemli Mahallesi’nde (Şeyhan Köyü ) bulunan Şeyh Nasreddin türbesinde yapılan kutlamalara ilçe halkının büyük bölümü katılmaktaydı. Temmuz ayının son Perşembe günü Şeyhan`da buluşan Sasunlular, Cuma günü de Mereto Dağı’na çıkarak kutlamalar yapar, adak kurbanlarını keser, yemeklerini pişirir; halaylar çeker ve  türküler söylerlerdi. Geçmişte Mereto`daki kutlamalar, Cuma gününden Pazar  gününe kadar  sürmekteydi. Ermeniler yöreyi terk ettikten sonra Müslümanlar, Mereto`daki kutlamaları bir süre sürdürmüştür. Fakat sonraki dönemlerde  güvenlik nedeniyle terk edilmiştir. Bu gelenek günümüzde tekrar sürdürülmeye çalışılmaktadır. Sasun bölgesindeki Ermeniler ve Müslümanlar ile Dünyanın ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen Ermeniler, Mereto  Dağı’nın zirvesine çıkarak Vartavar Bayramını kutlamaktadır.

 Bugün Sasun bölgesindeki bütün tarihi yapılar gibi, Mereto Kilisesi de harabe bir şekilde varlığını devam ettirmektedir. Bu ünlü manastırdan geriye büyük ölçüde yıkılmış bir kilise kalmıştır. Yaklaşık üç bin metre yüksekliğindeki dağın zirvesinde bulunan bu kilisenin nasıl yapıldığı ise günümüzde de merak konusudur. İnsanlığın ortak mirası olan Sasun bölgesindeki bu tarihi yapıların en kısa zamanda restore edilip hizmete açılması hem yöre halkının hem de tüm Sasun halklarının yararına olacaktır.

BEHCET ÇİFTÇİ

 

Sasun.org

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  YAZARLAR Tümü
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sason'un en önemli kültür varlığı hangisi?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  KİM KİMDİR? Tümü
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV